Ánanda ášram - ICYER

International Centre for Yoga Research and Education

Ánanda znamená v sanskrtu blaženost, štěstí, které není závislé na nějaké příčině. Zároveň je to křestní jméno svámího Gítánandy. Jistě oba tyto důvody vedly k tomu, že svou instituci nazýval Ánanda ášram. Oficiální název však zní International Centre for Yoga Research and Education (ICYER).

V šedesátých letech svámí Gítánanda zdědil po svém guruovi šrí Svamigal Giri posvátné místo uprostřed města Pondicherry, kde uprostřed zahrady je budova ášramu a okolo ní řada svatyněk a hrobek (samádhí) předcházejících mistrů. Místo se nazývá Thattanchavady Madam a odjakživa bylo využíváno jako poutní místo a místo, kde se každou neděli scházeli místní ke společnému obřadu, nazývanému púdža. Zde založil svámí svůj první Ánanda ášram a zde také byli první čeští adepti jógy, kteří u něj studovali. V roce 1986 svámí o tento objekt přišel, byl z něj z hodiny na hodinu vyhnán, a došlo při tom k jeho vážnému poranění. Trvalo mnoho let než se mu podařilo právní cestou vymoci navrácení objektu do svého vlastnictví. Dnes objekt opět slouží k nedělním obřadům a je zde umístěna i svámího hrobka.

Mezi tím bylo třeba pokračovat dál ve výuce, přijímat studenty, mít je kde vyučovat i ubytovat. Svámí společně se svou ženou Mínákší Déví tedy téměř okamžitě začali budovat nový Ánanda ášram (tehdy nazývaný Beach Centre) v malé vesničce asi 6 km za městem Pondicherry, přímo na pláži u moře. Tento ášram byl mým domovem při mém prvním pobytu v Indii v roce 1989. Dnes je Ánanda ášram ve srovnání s touto dobou k nepoznání. Přibyly nové budovy, některé plochy byly zastřešeny, některé staré budovy už neexistují, byly přikoupeny nové pozemky, rozšířeny zahrady. Středisko, které se stalo oficiálním sídlem organizace ICYER, nyní nabízí skutečně komfotní ubytování všem adeptům jógy.

Ánanda ášram - Beach Centre (stav z roku 2003)

Ánanda ášram - Thattanchavady Madam (stav z roku 2003)

Rišikéšský súrja namaskár

Aruna súrja namaskár


Rišikéšský pozdrav slunci
Aruna súrja namaskár